U sklopu 58. Splitskog ljeta u subotu, 14. srpnja u 20 sati u Zavodu HAZU u palači Milesi, otvara se retrospektivna izložba slika akademskog slikara Vladimira Veličkovića, jednog od najeminentnijih suvremenih slikara i najvećih grafičkih virtuoza našeg doba. Izložba ostaje otvorena do 14. kolovoza 2012.
Na splitskoj izložbi Veličković nudi presjek novijih ciklusa, stvaralačke faze iz posljednja dva desetljeća. Autor je iskoristio dva kata izložbenog prostora splitske renesansne palače Milesi da što cjelovitije predstavi svoje dominantne preokupacije. Prvi kat ispunio je djelima zaokupljenima tretmanom ljudskog tijela, interpretacijom ranjivosti i smrtnosti, simboličnim figurama egzistencijalne ugroženosti, ikonama pada i kraja. Drugi kat posvećen je pretežno slikama opustjele i spaljene zemlje, širokim panoramskim vizurama apokaliptičkog ugođaja. Tlo i nebo prekrivaju gavrani i vrane u letu ustremljeni na škrti plijen.
„Te ptice simboliziraju smrt, zlu kob, mistiku i tamu. Dužnost umjetnika je da na nekakav svoj način prenese stvarnost, a naša je obilježena negativnom dinamikom koja opterećuje savjest koju imamo“, pojasnio je Veličković.
Likovno stvaralaštvo Vladimira Veličkovića ima polustoljetni kontinuitet i gotovo univerzalni odjek kao uvjerljivo svjedočanstvo dramatične ljudske sudbine i neosporni tragični znak vremena. Autor je, kako i sam kaže, ostao vjeran u svom razvojnom putu. U centru pozornosti je i dalje čovjek u dramatičnim situacijama, kao i prikazivanje agresivnog ljudskog ponašanja.
Vladimir Veličković je rođen u Beogradu 1935. godine. Nakon završenog Arhitektonskog fakulteta u Beogradu 1960, okrenuo se slikarstvu, a 1963. ima svoju prvu samostalnu izložbu. 1965. godine dobiva nagradu na Bijenalu u Parizu gdje nastavlja živjeti i raditi sve do danas. Nakon izložbe u galeriji Dragon 1967. postaje poznat široj javnosti i etablira se kao jedan od najvažnijih umjetnika narativne figuracije.
Imenovan je za profesora Akademije likovnih umjetnosti u Parizu 1983. gdje ostaje predavati sljedećih 18 godina. Član je srpske Akademije znanosti i umjetnosti. Član je Akademije likovnih umjetnosti - Institut u Francuskoj. U Francuskoj mu je dodijeljen Viteški orden umjetnosti i književnosti te Viteški orden Legije časti.