Međunarodna operna koprodukcija Silovanje Lukrecije' Benjamina Brittena između HNK Split, Artemus Fundación Madrid i Teatro Verdi Trst, na inicijativu umjetničke organizacije SKOP Zagreb, događa se upravo uoči Brittenove stote obljetnice rođenja te ulaska Republike Hrvatske u Europsku Uniju. Projekt podupiru Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH i Grad Split.
Opera Silovanje Lukrecije je uzbudljiva i dramatična priča o zanosnoj Rimljanki Lukreciji koju je silovao etrurski princ Tarkvinije, a što je Rimljane potaklo na pobunu protiv etrurske monarhije te dovelo do stvaranja Rimske republike. Njezino silovano tijelo izložit će kao mamac za vojni puč i uspostavu republike koja će u svojoj ranoj fazi ustoličiti i vlast diktatora.
Intimna tragedija u povijesnom kolopletu bit će, u šekspirijanskoj maniri, brutalno iskorištena kao politička zavjerenička vratolomija.
Pad monarhija, ponovno rođenje republika, ali i uspostava diktatura, burno će s dva velika svjetska sukoba obilježiti i 20. stoljeća, dakle i razdoblje u kojem nastaje Brittenova opera.
Ova povijesna predaja stoga uzdignuto bdije kao upozorenje da svaki, pa i onaj složeniji ''pravedniji'', poredak stvari i uvjerenja u nekim okolnostima može prijeći u svoju suprotnost.
Lukrecija nije samo žrtva. Njezino samoubojstvu nije čin očajničkog razrješenja zbog obeščašćenja. Ona je duboko uronjena u društvenu zbilju i tu leži obrana njezinog integriteta - probola se jer je svjesna da samo mrtva može biti podignuta do revolucionarnog znaka te kao tijelo-simbol promijeniti poredak stvari. Tragedija je veća jer je promjena bila tranzitorna, zavjerenik će uskoro pripremiti diktaturu.
Možda sve to asocira na krug, u središtu pozornice je vlast, a ona se geometrijski artikulira ipak u polukrug: u amfiteatar, u parlament, u sud. Polukrug u svojoj suprotnosti je - opet krug.
Nenad Glavan
Međunarodna operna koprodukcija HNK Split, Artemus Fundación Madrid i Teatro Verdi Trst
Dirigent Robert Homen
Redatelj, scenograf i video Nenad Glavan
Kostimografkinja Teresa Acone
Scenski pokret Almira Osmanović
Oblikovatelj svjetla Srđan Barbarić
Suradnik za scenografiju Ivica Kalebić
Video suradnik Tihomir Snitko
Jezična savjetnica prof. Koraljka Peić
Koncertmajstor Julian Nechita
Korepetitorice Vera Pavasović, Tetjana Borčagivska
Muški korus Alexander Kröner
Ženski korus Katarzyna Medlarska
Lukrecija Sara Galli
Tarkvinije Carlo Agostino
Kolatin Marijo Krnić
Junije Zlatko Aurelio Kokeza
Bjanka Dijana Hilje
Lucija Nuria Garcia Arres
Scena silovanja Jerko Cvitanović, Luka Kivela, Gianluca De Pol, Toni Dorotić, Luka Crnošija, Viktor Jakovčević
Orkestar:
Julian Nechita – 1. violina; Petra Hrnjak Skroza – 2. violina; Igor Smoday – viola; Sunčana Hut – violoncello; Pjero Malkoč – kontrabas; Andrea Jelavić – flauta, alt flauta, piccolo; Ana Mandić – oboa; Tatijana Petruševska Karaskakovska – engleski rog; Ante Jelinčić– klarinet, piccolo klarinet, bas klarinet; Tomislav Kurte – fagot; Frano Barović – horna; Irfan Kamenjašević – timpani i udaraljke; Edita Topić Kopeczky – harfa; Tetjana Borčagivska - glasovir