34. MD

Mila Gojsalića
Opera
Jakov Gotovac

2 sata i 50 minuta s pauzom

Mila Gojsalića

Iako je Gotovčeva Mila Gojsalića jedna od tri velike hrvatske junačke opere, nakon splitske praizvedbe 1960. godine, premijerno je u Splitu postavljena samo još jednom – 1995. godine u sklopu 41. Splitskog ljeta. Aktualnu inscenaciju potpisuje redatelj Ozren Prohić.

 

Mila Gojsalića

U narodnoj predaji sačuvano herojstvo Mile iz roda Gojsalića, lijepe i ponosne poljičke djevojke, mučenice i narodne junakinje, "hrvatske Ivane Orleanske" koja je žrtvovala vlastiti život da otkloni opasnost tuđinske okupacije rodnog joj poljičkog kraja, velika je tema u hrvatskoj književnosti, glazbi i umjetnosti. Jakov Gotovac na stihove Danka Anđelinovića skladao je povijesnu glazbenu dramu, prema formatu svoju najveću operu, punu plemenitog patosa i gotovo oratorijskog mira.

Iako se i u ostalim hrvatskim junačkim operama pojavljuje lik mlade djevojke, jedino je Mila aktivna heroina i jedini ženski lik koji za cilj ima zaštitu domovine. Radu na povijesnoj glazbenoj drami pod naslovom Mila Gojsalića, nakon opera Morana, Era s onoga svijeta i Kamenika, Jakov Gotovac je pristupio 1948. Partituru, na libreto Danka Anđelinovića, dovršio je 1951. godine, a djelo je svoju praizvedbu doživjelo 18. svibnja 1952. pod skladateljevim vodstvom na sceni Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Upravo je element narodne legende snažno utjecao na karakterizaciju likova opere: hrabri i pošteni protagonisti predvođeni mladom Milom suprotstavljeni su nasilnim Osmanlijama predvođenim Topan-pašom. Neki kritičari napominju da su Gotovac i Anđelinović odabrali zapravo biblijsku temu jer legenda o Mili zrcali Marulićevu Juditu, pa tako Mila postaje arhetip mučenice koja umire za svoju vjeru. Iako se žrtvuje za dobrobit domovine, naslovna junakinja nije politički motivirana već se njezino djelovanje temelji na vlastitom integritetu i naglašava važnost osobnog morala – najjasnije je to u prvom dijelu kad mlada Mila dobrovoljno odabire odlazak zloglasnom Topan-paši umjesto bijega s voljenim zaručnikom. Gotovac njenu odlučnost dočarava glazbom koja je namjerno tiša kako bi motivirala publiku na obraćanje pozornosti na junakinju. Oda zemlji, najpopularnija Milina arija uspješno izražava Milinu ljubav prema rodnom kraju, spremnost na žrtvu, ali i njenu vjeru.

Dirigent

 

Redatelj

Ozren Prohić

Scenografkinja

Vesna Režić

Kostimografkinja

Tea Bašić

Koreografija i scenski pokret

Maja Huber

Oblikovatelj svjetla

Vesna Kolarec

Oblikovatelj tona Željko Mravak
Zborovođa Veton Marevci
Dizajnerica videa i asistentica scenografkinje Nikolina Kuzmić

Obnova koreografije

Snježana Radica, Lev Šapošnjikov

Koncertni majstor

Valter Lovričević

Korepetitori

Ana Šabašov, Stipe Iličić

Inspicijent

 

Šaptačica

Irina Padovan

Iz medija