34. MD

Cijenjena i nagrađivana koreografkinja Valentina Turcu postavit će provokativnu kreaciju "Gospođa Bovary"
70. Splitsko ljeto

Cijenjena i nagrađivana koreografkinja Valentina Turcu postavit će provokativnu kreaciju "Gospođa Bovary"

Renomirana umjetnica Valentina Turcu potpisuje koreografiju, režiju, dramaturgiju te glazbeni koncept dramskog baleta "Gospođa Bovary" koji će premijerno izvesti Balet HNK Split 2. kolovoza na otvorenoj sceni na Prokurativama.

Cijenjena i nagrađivana koreografkinja Valentina Turcu postavit će provokativnu kreaciju "Gospođa Bovary"

VALENTINA TURCU

Valentina Turcu, kao i obično, ne prepričava nego tjelesno proživljava svaku situaciju, emociju, doživljaj. Ona ne prevodi povijesni roman u niz baletnih brojeva, nego traži istiniti poticaj, onaj duboki, pokretački impuls iz nutrine koji protagoniste izbacuje iz racionalne kultiviranosti i proračunatosti društvenog života, međusobno ih spaja i razdvaja, sudara i razbacuje unutar njihovog malog, tijelom ograničenog svemira. (Maja Đurinović)

Nominirana 2015. godine za najvišu japansku nagradu za životno djelo u umjetnosti i znanosti - Nagradu Kyoto, Valentina Turcu kontinuirano dokazuje izvanredno umijeće kao plesna umjetnica i koreografkinja. Njen kreativni opus uključuje preko 140 baletnih, kazališnih i opernih produkcija, a njeni baleti gostuju diljem svijeta. Kritičari su djela Valentine Turcu opisali kao “senzacionalna emocionalna iskustva, vizionarske ideje, jedinstvenu senzualnu poeziju”, a njen osjećaj za kazalište kao “suptilan i snažan, svjež, inovativan i iznenađujući” koji karakterizira “intenzivna ekspresivnost, preciznost i jedinstveni stil u njenim visoko estetičkim koreografskim radovima.”

Neiscrpan izvor koreografske inspiracije pronalazi  u raznim velikim narativima našeg vremena. Zahvaljujući njezinu glazbenom perfekcionizmu, snažnom utjecaju i integritetu, s pravom ju se može ocijeniti kao plodnu umjetnicu koja je u najvećoj mjeri iznova osmislila veliki žanr dramskoga baleta. Njezin uvjerljiv etički kozmopolitizam predstavlja najdublja psihološka stanja i vječne dileme ljudske civilizacije.

Umjetnica hrvatskoga porijekla školovana za klasični balet, učila je i kod velikoga majstora Mauricea Béjarta te plesala u švicarskom baletnom kazalištu Béjart Ballet Lausanne. Od 1998. godine koreografirala je razne produkcije - od klasičnih narativnih do avangardnih, od velikih produkcija do pojedinačnih koreografiranih dijelova za gala koncerte te režirala nekoliko kazališnih klasika. Carmen, Romeo i Julija, Peer Gynt, Majstor i Margarita, Ana Karenjina, Opasne veze, La Bohème, Oluja, Smrt u Veneciji, Krvava svadba, Tramvaj zvan čežnja, Evgenij Onjegin, Don Juan, Dama s kamelijama i Gospođa Bovary samo su neke od izvanrednih produkcija iz njenog opsežnog opusa.

Redovito djeluje i kao redateljica, dramaturginja i autorica glazbenih koncepata, što joj je donijelo brojna priznanja. Među njima su brončana medalja na Svjetskom plesnom natjecanju 2002. u Nagoyi (Japan) te nagradu za najinovativniju koreografiju na Slovenskom plesnom natjecanju 2007. Godine 2008. nagrađena je od strane Slovenskog udruženja baletnih umjetnika za svoj rad u baletu, operi i drami. U obrazloženju žirija stoji: “Svladavanjem plesno-kazališnih izričaja i dubinskim interpretacijama dostiže najviši stupanj scenske zrelosti i osviještenosti. Svojom karizmatičnom osobnošću obogaćuje naše pozornice, a njezin plesni izričaj otvara nove dimenzije u razumijevanju plesne umjetnosti.”

Dobitnica je Slovenske državne nagrade za izvanredna postignuća kao redateljica i koreografkinja za predstavu Romeo i Julija Sergeja Prokofjeva u produkciji Slovenskog narodnog kazališta Maribor 2012. godine. Ista je predstava s velikim uspjehom izvedena u Rigi 2014., Vilniusu 2015. te Helsinkiju 2022. godine. Njezina kreacija Evgenij Onjegin (SNG Maribor, 2016.)  nagrađena je Glazerovom nagradom 2017., a časopis Dance Europe proglasio je predstavu jednom od pet najboljih europskih premijera 2016. godine.

Posljednjih godina Valentina Turcu često surađuje s Kazalištem u Augsburgu, Latvijskim nacionalnim baletom, Nacionalnim baletom u Brnu, francuskom Operom Metz, Hrvatskim narodnim kazalištem Split i Hrvatskim narodnim kazalištem u Zagrebu, dok ostale suradnje uključuju Festival Ljubljana i Dubrovačke ljetne igre, gdje je njezin rad 2016. nagrađen prestižnom Nagradom “Orlando”. Godine 2020. za Nacionalni Balet u Brnu kreirala je vlastitu verziju Dame s kamelijama, a 2023. za Rumunjsko nacionalno kazalište i balet Cluj kreira balet Romeo i Julija za koji je nagrađena najvišom profesionalnom nagradom – “Maestra koreografkinja”. 

Valentina Turcu proglašena je autoricom čiji su radovi ostvarili prekretnicu u kvaliteti klasičnoga baletnog izričaja te je 2018. nagrađena Prešernovom nagradom, najvećim slovenskim umjetničkim priznanjem. Njezinu istaknutu kreaciju Smrt u Veneciji za Balet zagrebačkog HNK-a, londonski časopis Dance Europe proglasio je najboljom produkcijom u 2018. godini, a dobila je i Nagradu hrvatskog glumišta kao najbolja koreografkinja, dok je predstava proglašena najboljom baletnom produkcijom u Hrvatskoj. Za Nacionalni balet Brno u poznatom Janáčekovom kazalištu s velikih uspjehom postavila je kreaciju Dama s kamelijama, a za zagrebački HNK i mariborski SNG provokativni balet Gospođa Bovary na glazbu Chopina i Phillipa Glassa.

Nedavno je surađivala i s Anastasijom Matvienko. Njeno djelo Romeo i Julija gostovalo je u Tokiju 2023. godine s Haruom Nyamom. Posljednja kreacija Hamlet premijerno je prikazana u lipnju 2024. u produkciji švicarskog Béjart Ballet Lausanne sa senzacionalnim uspjehom kod publike i kritike.