Objavljene 1970., Gli amori difficili zbirka su kratkih priča o ljubavi i problemima ljubavnika u u komunikaciji. U ovim pričama Calvino, autor svjetske slave, miješa realnost i iluziju u razotkrivanju ljubavnih obrazaca i tajni naizgled obične svakodnevice. Zbirka otkriva svu Calvinovu spisateljsku genijalnost manifestiranu u načinu na koji se odabir trivijalnih fragmenata života, naizgled nezanimljivih motiva, pretvara u vrhunsku književnost.
U adaptaciji mladog dramaturga Ivana Penovića i u režiji Aleksandra Švabića, Teške ljubavi pretvaraju se u provokativnu scensku činjenicu koja istražuje ljudske odnose, ali i granice kazališne estetike.
Laka uhodanost u svakodnevno (riječ dramaturga)
Naslov ove predstave nosi ime po zbirci kratkih priča Itala Calvina napisanih 1970., u kojima pratimo avanture činovnika, supruge, kratkovidne osobe, kupačice, vojnika i vlakovnog putnika. Odnos, to jest različit prvi dojam na naslov Teške ljubavi i npr. Avantura o vojniku (svaka priča u originalnom naslovu nosi riječ avantura) odaje ideju ove predstave. Tako adaptacijom ovih priča u prvi plan postavljamo svakodnevicu, točnije uočavanje lake uhodanosti u svakodnevno, ponavljajuće, neupitno življenje. Življenje vlastitih života koji su se postavili od naše strane koliko i sami od sebe, bilo to sve ono to smo tražili ili ne. Teške ljubavi predstava je o poteškoćama u komunikaciji, a potom i u ljubavi, kao specifičnom komunikacijskom odnosu. Ljubavi prema vlastitom miru koliko i vlastitom nemiru, ljubavi prema svakodnevnim avanturama koje u očima drugih izgledaju kao loše navike ili žute minute nemirnih putnika.
Za razliku od Cosmicomicsa ili Nevidljivih gradova, u kojima Calvino ulazi u sferu fantastike, Teške ljubavi pokazuju piščevu sposobnost hvatanja trenutka, veličanja statike slike (Mediterana), lakoću opstojanja tijela u danom trenutku čekanja, mirovanja, šutnje, pogleda u daljinu. Calvino važnost daje svim trenucima između aktivnih događanja, prikazuje ogoljenu svakodnevicu u kojoj smo pustolovi vlastitih misli, šalje u oslikanu vječnost dio života na koji ne obraćamo previše pozornosti. Samim time, ova predstava imala je kompliciran zadatak identificirati i pokazati potencijalno dramsko događanje tako vješto prikriveno Calvinovom glorifikacijom lakoće postojanja, lebdenja između vlatitih misli i ritmova života koji nas drže zajedno.
Na koncu, Teške ljubavi, postavljene baš u Splitu, daju nam duh Italije koji je tako blizak, a tako dalek u ovim vremenima.
Ivan Penović