Kazališni festival 34. Marulićevi dani bit će svečano otvoren u nedjelju 21. travnja na sceni Hrvatskog narodnog kazališta Split, utemeljitelja i osnivača festivala hrvatske drame. U konkurenciji za festivalske nagrade bit će izvedeno 11 predstava po izboru ovogodišnje izbornice Jelene Kovačić, a jedna će predstava biti izvedena van konkurencije posljednjeg festivalskog dana. U godini 500. obljetnice smrti oca hrvatske književnosti Marka Marulića, popratni festivalski program bit će izuzetno bogat i raznovrstan.
Festival započinje dan prije svečanog otvaranja izvedbom dvaju autorskih projekata. U subotu 20. travnja s početkom u 18 sati na sceni GKM Split Umjetnička organizacija Punctum, T25 i KunstTeatar izvest će “Možeš biti sve što želiš” autorice i redateljice Ivane Vuković, a u 20 sati u HNK Split je “Euforija” Ksenije Zec u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.
U nedjelju 21. travnja, uz svečanost otvorenja Festivala, bit će dodijeljene nagrade Marin Držić za novi dramski tekst Ministarstva kulture i medija, nakon čega će dramski ansambl HNK Split izvesti predstavu “Crvena voda” Jurice Pavičića u režiji Ivice Buljana. Sve do 29. travnja slijedi bogat program o kojima izbornica Jelena Kovačić kaže kako su se “prije svega izdvojile svojom umjetničkom i produkcijskom kvalitetom, ali i spremnošću na kazališni rizik. Sve izabrane predstave kazalište prepoznaju kao mjesto društvene i umjetničke odgovornosti, ali i rizika, te konkretne razmjene koja gledatelje poziva na dijalog i sudjelovanje u promišljanju njihove kazališne i životne zbilje. Tematske preokupacije kreću se od vrlo intimnih, osobnih, pa i ljubavnih priča, preko kritičkog sagledavanja patrijarhata, patrijarhalnog mentaliteta i položaja žena u društvu do kriminalističkih sižea koji svoju temeljnu priču koriste kao put prema društvenoj kritici i kolektivnom preispitivanju.”
Slijede predstave: „Maske“ autora, redatelja i izvođača Dražena Šivaka, koprodukcija Umjetničke organizacije Grupa i Dubrovačkih ljetnih igara, u suradnji sa Scenom Ribnjak i Teatrom Exit (22. travnja u GKM Split); „Slučaj vlastite pogibelji“ Kristiana Novaka u režiji Ivana Plazibata i izvedbi HNK u Varaždinu (23. travnja u HNK Split); predstava „Cure“ redateljice i dramaturginje Tjaše Črnigoj, nastala kao koprodukcija Umjetničke organizacije Kolektiv Igralke, HNK-a Ivana pl. Zajca i Zavoda VIDNE uz partnerstvo Slovenskog mladinskog gledališča i MASKA Ljubljana (24. travnja u HNK Split); autorski projekt Tomislava Šobana „Zbilja“ u izvedbi HNK u Zagrebu (25. travnja na sceni GKL Split). Iz Argentine dolazi „Bilo bi šteta da biljke krepaju“ Ivora Martinića u produkciji teatra Apacheta Sala/Estudio (26. travnja u GKL Split). Riječko HNK Ivana pl. Zajca dolazi s dramatizacijom knjige Mani Gotovac „Rastanci“ u režiji Anastasije Jankovske (26. travnja u HNK Split). U splitskom hotelu Bellevue 27. travnja u produkciji Eurokaza u suradnji sa Srpskim narodnim vijećem i Hrvatskim inženjerskim savezom bit će izvedena predstava „Simfonije / Turpituda“ u režiji i dramatizaciji Rajne Racz, a posljednja predstava u natjecateljskoj festivalskom programu bit će dramska predstava Gradskog dramskog kazališta "Gavella" iz Zagreba „Moji tužni monstrumi# Mate Matišića u režiji Vite Taufera (HNK Split, 28. travnja).
Festival završava 29. travnja dodjelom nagrada i izvedbom predstave beogradskog Narodnog pozorišta „Uspavanka za Aleksiju Rajčić“ Đorđa Kostića u režiji Juga Đorđevića koja se izvodi van konkurencije.
Nagrade Marul ocjenjivački sud Festivala u sastavu: Borna Baletić, Vesna Bulić Baketić, Nikša Arčanin, Miona Miliša i Stela Mišković, dodjeljivat će: za suvremeni dramski tekst festivalske predstave; za dramaturgiju predstave, za dramatizaciju/adaptaciju/lokalizaciju; za predstavu u cjelini; za režiju; dvije nagrade za glumačka ostvarenja; za umjetničko ostvarenje (scenografiju, kostimografiju, dizajn svjetla, originalnu glazbu, itd); te nagradu publike za najbolju predstavu koja dodjeljuje se na temelju ocjena publike. Pored toga, žiri čitatelja dnevnog lista „Slobodna Dalmacija“ dodjelit će nagradu za najbolje glumačko ostvarenje.
Popratni program 34. Marulićevih dana u godini 500. obljetnice smrti oca hrvatske književnosti bogatiji je nego ikad prije. Bit će uprilićeno čitanje prvonagrađenog dramskog teksta na natječaju „Marin Držić“; Književni krug Split – Marulianum i ove godine organizira znanstveni, književni i izdavački program Marulićevih dana, Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje „Zlatna vrata“ održat će interpretacijsku šetnju i predavanje pod nazivom „S Markom i Darkom po Splitu“. Gorana Gita Galić, licencirana vodička i duboki poznavatelj splitske povijesti, pridružila se Festivalu te će besplatno provoditi ljubitelje Splita i književnosti kroz edukativnu šetnju gradskom jezgrom u programu nazvanom „Moj brat Marko“. „Večer s Marulićem“ je znanstveno-književna večer posvećena ocu hrvatske književnosti, a najnagrađivaniji hrvatski pisci, dramatičarke i dramaturginje Dino Pešut, Ivor Martinić, Jelena Kovačić i Ivana Vuković provest će zainteresirane kroz svoje prve stvaralačke korake na terasi hotela Cornaro u programu nazvanom „Ja pisac“. Predviđen je i prigodni pub-kviz „Marul kod Marija“ koji organizira naš ugledni redatelj i kvizaš Mario Kovač. „U glazbi s Marulićem“ predstavljanje je notnih izdanja i nosači zvuka akademika Frane Paraća, a u sklopu Festivala i ove je godine manifestacija dječje čakavske poezije „Ča, more, judi“ na Šolti. Tu je i Festival dječjih pisaca "Zvonjava" i brojne druge popratne manifestacije koje ovo festivalsko izdanje čine bogatijim nego ikad.