Novosti Objavljeno: 12.2.2024.

"Snježna kraljica" u koprodukciji s osječkim HNK uskoro na sceni

"Snježna kraljica" u koprodukciji s osječkim HNK uskoro na sceni

Prvi puta u povijesti praizvedba je baleta – i to hrvatskoga autora, Davora Bobića – ujedinila je dva hrvatska nacionalna teatra. U sklopu koprodukcije K-HNK snage će udružiti Osječani i Splićani i iznjedriti, već u petak, 16. veljače – balet Snježna kraljica, prema slavnoj bajci H. C. Andersena, čija se 150. godišnjica smrti u svijetu obilježava dogodine.

Ovako velik događaj zaslužuje i takvu pozornost i angažman. Znaju to u osječkom HNK-u pa su, između ostaloga, u subotu, 10. veljače, za okruglim stolom okupili najvažnija imena vezana za premijeru. U prvom je to redu skladatelj Davor Bobić, potom koreograf i redatelj Svebor Sečak, dirigent Stjepan Vuger te osječki baletni majstor Vuk Ognjenović. Njih su četvorica govorila konkretno o baletnoj umjetnosti, a intendanti Vladimir Ham i Vicko Bilandžić ponajviše o značaju suradnji poput ove, bez koje teško da bi ijedna od ovih kazališnih kuća si mogla priuštiti ovakvu premijeru.
S osobitim je žarom maestro Bobić pisao glazbu, istaknuo je odmah na početku baletni majstor Ognjenović, a prve su razgovore na temu praizvedbe (nekog) baleta razgovarali još prije 10-15 godina. U međuvremenu je baletni ansambl osječkog HNK malo stasao, iako još uvijek – jedini od nacionalnih kuća – nema profesionalni status, o čemu Vuk Ognjenović govori godinama, s nadom da će se to ipak riješiti. 
Sreću zbog suradnje s kazalištem iz Splita, nije krio nitko od sudionika panela. Iskra i prvi dogovori oko postavljanja javili su se između Vladimira Hama i skladatelja Bobića već s kandidaturom za mjesto intendanta, a sa splitskim intedantom Vickom Bilandžićem, pak, na uspostavljanju konzorcija K-HNK. Split je Osijeku uskočio "tamo gdje je tanak", u šali je rekao intendant osječkog HNK Vladimir Ham, na što se intendant Bilandžić nadovezao da i Split ovim puno dobiva i da samostalno ovaj balet nikako ne bi postavili.
"Važno je ovo za kulturni krvotok oba grada imati orkestar, ali i baletni ansambl. Veseli me svjedočiti bljesku baleta u Osijeku", naglasio je Bilandžić, svjestan da je ovo i za obje kuće umjetnički rizik, kojega treba poduzeti jer hrvatske autore treba podržavati i predstavljati. Veliko hvala ide na račun financijerima Osijeka i Splita, jer ne dopuštaju da im gradovi postanu provincije, poručio je intendant Bilandžić, ocjenjujući ovu koprodukciju "najsmislenijom do sada." Vladimir Ham nadopunio je kolegu iz Splita riječima da je ovo i najskuplja osječka produkcija do sada. Upravo stoga ništa se nije prepuštalo slučaju. Na sigurno su igrali i odabirom suradnika – od Svebora Sečaka, perjanice nacionalnog baleta, do mladog Stjepana Vugera, kojemu je ravnatelj Opere Ladislav Vrgoč također dodijelio titulu – perjanice, ali dirigiranja.
Ne samo koreograf i redatelj, već i bivši nacionalni baletni prvak, danas sveučilišni profesor i znanstvenik, Svebor Sečak u Osijeku je na špicama 2005. postavio balet Licitarsko srce, a kasnije i Vragolastu djevojku, podignuvši time ansambl na razinu gdje je i danas. Ovoj je predstavi pristupio holistički, sveobuhvatno, jer balet i sljubljuje u sebi i sport, kulturu, znanost…
Koliko je značajno ovo što se događa u osječkom HNK-u i Splitu, možda najbolje svjedoči činjenica, kako je rekao Svebor Sečak, da se u posljednjih 100-ak godina u Hrvatskoj praizvelo 15-ak naslova domaćih autora.
I Sečak i Bobić školovali su se u bivšem Sovjetskom Savezu, vjerni tradiciji, ipak prihvaćaju suvremene trendove. I u ovoj će izvedbi biti i etnoelemenata, ali i zrnca klasike. Upravo je koreograf i redatelj Sečak kontaktirao umjetnika Zdenka Bašića, želeći spojiti različite estetike, te uz pomoć scene i kostima Nevena Mihića stvoriti svijet iluzija.

 

 

Tekst: Narcisa Vekić / HNK u Osijeku

Fotografije: Kristijan Cimer